3kolorymozgu.pl

Blog o rozwoju osobistym, marketingu i biznesie!

Rozwój osobisty

Rodzaje motywacji

Rodzaje motywacji

Rodzaje motywacji są różne. Wszystkie natomiast obejmują procesy umysłowe, które pozwalają ukierunkować i podjąć oczekiwaną decyzję. Motywacja, to wykonywanie działań, mimo przeciwności losu.

Motywacja – co to?

Na samym wstępie warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest motywacja. Podstawowa definicja motywacji:

Motywacja – jest to nic innego jak stan gotowości do podjęcia określonego działania. Stan ten, wzbudzony jest potrzebą procesów zarówno psychicznych, jak i fizjologicznych. Określa podłoże zachowań oraz ich zmiany. Motywacja – to wewnętrzny stan człowieka, który ma wymiar atrybutowy.

Motywacja – jej rodzaje

Podstawowy podział uwzględnia motywy (świadome cele) i popędy (biologiczne potrzeby). Główne dwa rodzaje motywacji: zewnętrzna oraz wewnętrzna.

Rodzaje motywacji: zewnętrzna

Jak sama nazwa wskazuje, to rodzaj motywacji, kiedy angażujemy się w daną czynność, ze względu na bodźce pochodzące z zewnątrz, np. chęć otrzymania nagrody lub uniknięcia kary. Jest to, tzw. “kij i marchewka”.

Nagrodą mogą być pieniądze, zdobycie wyższego stanowiska czy w dzisiejszych czasach – polubienia w social mediach.

Drugą zewnętrzną motywacją, natomiast może być chęć uniknięcia przykrych konsekwencji lub kary.

Jest ona łatwa do osiągnięcia. Dla siebie i innych łatwo jest znaleźć karę lub nagrodę, która będzie odpowiednio straszna lub atrakcyjna.

Przydaje się ona wtedy, kiedy motywacja wewnętrzna nie przynosi określonych rezultatów.

Rodzaje motywacji: wewnętrzna

Motywacja wewnętrzna – to taki rodzaj, który “jest” w nas i napędza do działania. Pojawia się ona zazwyczaj w momencie, kiedy dana czynność daje nam satysfakcję i sprawia przyjemność. Również przy zadaniach, których jesteśmy ciekawi oraz, kiedy chcemy odkryć coś nowego.

Daje ona poczucie, że wykonywana praca jest sensowna i wartościowa. Czujemy wtedy dumę i spełnienie, z tego, co właśnie dokonaliśmy.

Rodzaje motywacji zewnętrznej

W ramach motywacji zewnętrznej, można stosować motywację negatywną, zwaną również ujemną oraz pozytywną, zwaną dodatnią.

Motywacja ujemna

Powoduje ona lęk, który paraliżuje wszelkie nasza działania, inicjatywę oraz rozwój. Mobilizuje jedynie do działania w celu uniknięcia kary.

Motywacja dodatnia

Rodzaj motywacji, kiedy za określone działanie czeka nas nagroda.  Ten rodzaj może szybko doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy podejmować działań, jeśli nie dostaniemy za to nagrody.

Jak zwiększyć motywację?

Najskuteczniejszym sposobem jest zadeklarowanie swoich celów osobom trzecim. Mając świadków, łatwiej jest nam się zmotywować.

Należy również podjąć pierwszy krok od razu, odkładając cele w czasie – zazwyczaj ich nie osiągamy.

Możemy podążać tymi sześcioma krokami:

  1. Ustalenie celów – nie mogą być za łatwe, żeby za wcześnie się nie znudzić oraz za trudne, żeby się wcześnie nie poddać.
  2. Realizacja zadań krok po kroku – lepiej zacząć od czegoś łatwiejszego. Jeśli nam wyjdzie, może nas zmotywować do dalszych działań i podejmowaniu kolejnych kroków.
  3. Wyobrażania sobie rezultatów – pomoże nam to w przekształceniu celu w coś realnego.
  4. Zaplanowanie nagrody po zrealizowaniu celów – wizualizacja korzyści, jakie możemy mieć po osiągnięciu celu.
  5. Podniesienie wiedzy w określonej dziedzinie przed wykonaniem czynności – łatwiej zacząć zadanie, jeśli coś już wiemy na dany temat, a także nie jest to dla nas już tak przerażające.
  6. Myślenie pozytywne – sama zmiana własnego postrzegania, może mieć już duże efekty.

Udostępnij