3kolorymozgu.pl

Blog o rozwoju osobistym, marketingu i biznesie!

Nauka

Jak uczyć się efektywnie? Skuteczne metody

Jak uczyć się efektywnie? Skuteczne metody

Jak uczyć się efektywnie, kiedy żyjemy w czasach, gdzie mamy łatwy i z każdego miejsca na Ziemi dostęp do Internetu? Problemem nie jest sama dostępność informacji, lecz problem z ich przyswojeniem. Poniżej kilka skutecznych sposobów na efektywną naukę.

Efektywna nauka – 6 zasad

Pierwszym co należy zrobić, chcąc rozpocząć efektywną naukę, jest pozbycie się wszystkich aspektów, które nas rozpraszają lub skutecznie odciągają uwagę od nauki.

Jak uczyć się efektywnie? Wykorzystaj te sposoby:

  1. Odłóż telefon i inne sprzęty elektroniczne. W pomieszczeniu powinna być cisza
  2. Ważne jest również czytanie na głos, pomoże to w zrozumieniu tekstu oraz powtarzanie tekstu, może być własnymi słowami.
  3. Nie odkładanie nauki “na później”. Duża ilość materiału może później zniechęcić i przytłoczyć.
  4. Regularna nauka to podstawa. Mózg po pewnym czasie pracuje wolniej i łatwiej o dekoncentrację. Spróbuj uczyć się partiami, żeby duża ilość materiału cię nie przytłoczyła.
  5. Zapisuj, zakreślaj, przyklejaj kolorowe kartki w pokoju. Dużo osób jest wzrokowcami, to dla nich idealny sposób. Nie tylko zapisując kolejny raz tę samą rzecz, utrwalasz ją, to również na sprawdzianie szybko sobie przypomnisz, że dany wzór znajduje się na ścianie, nad łóżkiem i zapisany jest czerwonym długopisem.
  6. Rozwiązuj dużo zadań, nawet tych pozornie łatwych. Nie należy lekceważyć żadnego tematu. Ucząc się trudniejszych tematów, możesz zapomnieć te łatwiejsze. Zadania pomogą w ich lepszym utrwaleniu.

Metody – jak uczyć się efektywnie?

Oczywiście nie ma jednej skutecznej metody jak uczyć się efektywnie. Każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje innego sposobu. Wyróżnia się trzy rodzaje osób, w zależności od metody, która pomaga mu w łatwiejszym zapamiętaniu rzeczy. Te style osób, to:

Styl: wzrokowiec

To osoby, które doskonale zapamiętują kolory, ułożenie tekstu, ilustracje w podręcznikach, zapisywanie informacji. Najlepiej się nauczą, jeśli same zrobią notatki, najlepiej z dużą ilością oznaczeń, strzałek, a nawet rysunków.

Styl: słuchowiec

To typ osób, które najlepiej zapamiętują poprzez słuchanie na jakiś temat, bez znaczenia czy to nauczyciel, czy nagranie.

Styl: kinestetyk

Ostatni typ osób, lubią one ruch. Chodzenie po pokoju to idealne rozwiązanie. Dłuższe siedzenie w jednym miejscu szybko je nuży. Najlepiej sprawdzi się nauka poprzez zabawę, gestykulację lub powtarzanie czynności po kimś.

Jak uczyć się efektywnie i czerpać z tego przyjemność?

Nauka kojarzy się nam głównie ze szkołą i chłonięciem materiału w dużych ilościach. Natomiast uczymy się całe życie i frustracja może nas dopaść również w dorosłym życiu. Jak zatem uczyć się efektywnie i przy okazji czerpać z tego przyjemność?

Efektywna nauka to nie tylko opanowanie wielu informacji. Edukacja zaczyna się już od odpowiedniego miejsca. Powinno być ono ciche i przewietrzone. Możemy również zadbać o słodką przekąskę, która ureguluje poziom glukozy.

Należy również zadbać o odpowiednią porę. Osoby, które lepiej funkcjonują po południu lub wieczorami, tzw. sowy, naukę powinny zaczynać właśnie w tym czasie. To samo tyczy się osób, które rano mają więcej energii, są to tzw. skowronki.

Chcąc uprzyjemniać sobie naukę, możemy postawić na nagradzanie się i robienie krótkich przerw. Dopasowujmy zadania do swoich umiejętności, a jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, cofnij się z materiałem i ją nadrób.

Udostępnij