3kolorymozgu.pl

Blog o rozwoju osobistym, marketingu i biznesie!

Księgowość

Podstawy księgowości – jakie są?

Podstawy księgowości – jakie są?

Podstawy księgowości – jakie są, na czym polega praca księgowego oraz dlaczego warto zatrudnić taką osobę do naszej firmy? Odpowiedź na te wszystkie pytania w poniższym artykule. Korzystanie z usług księgowych bardzo często stanowi nieodłączny element prowadzenia własnego biznesu. Małe przedsiębiorstwa, które nie generują zbyt dużych przychodów mogą rozliczać się samodzielnie, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy, jednak we wszystkich innych przypadkach zatrudnienie księgowego może okazać się zbawienne.

Dlaczego korzystanie z usług księgowych jest przydatne?

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z koniecznością pamiętania o różnego rodzaju opłatach, takich jak m.in. składka na ubezpieczenie zdrowotne, podatek dochodowy czy podatek od towarów i usług. Wielu młodych przedsiębiorców otwiera działalność gospodarczą nie biorąc pod uwagę wszelkich opłat, co może okazać się problematyczne w momencie, gdy przychodzi czas rozliczenia się z urzędem skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy prowadzimy niewielki biznes i nie wystawiamy zbyt dużej ilości faktur, bez trudu możemy rozliczyć się samodzielnie. Problem zaczyna się wtedy, gdy nasza firma generuje wysokie obroty, a ilość wystawianych faktur jest zbyt duża, aby móc rozliczyć się samodzielnie. W takiej sytuacji warto zatrudnić księgowego, który za odpowiednią opłatą obliczy wartość podatku, który powinniśmy zapłacić.
Korzystanie z usług księgowych pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, który możemy przeznaczyć na rozwój naszego biznesu. Samodzielne rozliczanie się zajmuje cenny czas, który lepiej poświęcić na budowanie kampanii marketingowych lub wprowadzanie nowych usług i produktów.

Podstawy księgowości – na czym polega praca księgowego?

Praca księgowego polega na obliczaniu wartości podatków, które musimy zapłacić na podstawie dostarczonych przez nas faktur. Podczas prowadzenia biznesu niezwykle ważne jest ewidencjonowanie wszystkich przychodów oraz wydatków. Jeśli kupujemy jakikolwiek produkt, należy poprosić sprzedawcę o fakturę. To samo tyczy się sprzedaży towarów i usług. Na podstawie dokumentu jakim jest faktura, księgowy oblicza koszt uzyskania przychodu oraz wartość podatku dochodowego, który musimy zapłacić. Księgowy oblicza również wartość podatku od towaru i usług.
Osoby, które specjalizują się w księgowości bardzo często korzystają z różnego rodzaju programów, mających na celu ułatwić oraz zautomatyzować pracę. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu.

Jaki jest koszt usług księgowych?

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem biznesu decyduje się na samodzielne rozliczanie się, aby zaoszczędzić nieco pieniędzy. Takie rozwiązanie posiada swoje wady oraz zalety. Co prawda, rozliczając się samodzielnie jesteśmy w stanie zaoszczędzić pieniądze. Tracimy jednak w ten sposób cenny czas, który można poświęcić na rozwój biznesu. Koszt obsługi księgowej nie jest zbyt wysoki, dlatego warto korzystać z takiego rozwiązania nawet na początku działalności. Wynosi on bowiem od 100 do 150 zł w przypadku małych firm. W przypadku przedsiębiorstw –  od 250 do 400 zł, które generują powyżej 100 dokumentów miesięcznie.

Udostępnij